جاذبه های گردشگری یزد

دیدنی های استان یزد

یادگاری های تاریخی ایران عزیزمان، آنقدر زیبا و چشم نوازند که چشم جهانیان را نیز به خود خیره کرده و حیرت آنها را برانگیخته اند. نام برخی از این آثاردر فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده تا انسان های بیشتری در سراسر این کره خاکی آنها را بشناسند و این میراث ارزشمند را گرامی بدارند. اما گاهی فقط نام یک اثر در این فهرست نمی گنجد و مجموعه ای از آثار تاریخی را در قلب یک شهر شامل می شود. یزد، نامی است که به عنوان نخستین شهر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، به این فهرست وارد شده و افتخاری برای همه ایرانیان محسوب می شود. در گوشه گوشه ی این شهر می توان به نظاره تاریخ نشست و از غرق شدن در زیبایی های آن لذت برد. تکه تکه ی این شهر روایت هایی تاریخی را در وجود خود دارند اما مهر سکوت بر لبان خود زده و تنها با جلوه های سحرانگیز خود دلبری می کنند. بافت تاریخی شهر یزد با مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار عنوان گسترده‌ترین و اصولی ترین بافت تاریخ ایران را به خود اختصاص داده است و به عنوان دومین بافت خشتی دنیا و دست نخورده‌ترین بافت تاریخی کشور به شماره ۱۵۰۰۰ در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. پیش تر سری به این شهر زدیم و تعدادی از جاذبه های تاریخی آن را در کنار هم شناختیم. می خواهیم دوباره راهی این شهر شویم و جلوه هایی دیگر از آن را به نظاره بنشینیم، شهری که در طول تاریخ القاب بسیاری را همچون شهر بادگیرها، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها، شهر شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت، شهر آتش و آفتاب و ... را یدک کشیده است که هر کدامشان یکی از ویژگی های بارز این شهر را به تصویر می کشند.

برج خاموشان

برخ خاموشان یا برج سکوت نام دخمه زرتشتیان در یزد است که بر روی یک کوه رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه قرار دارد. این برج، مکانی است که زرتشتیان جسد مردگان خود را در آن می گذاشتند تا توسط درندگان و پرندگان خورده شود. بنا بر باور زرتشتیان، دفن جسد، خاک را که عنصر مقدس است، آلوده می کند و به همین سبب چنین روشی را برای مردارها به کار می بردند. باقی مانده استخوان های جسد در چاه میانه دخمه دفن می شد و برای همیشه از روی زمین محو می گردید.

برج خاموشان

برج و باروی قدیم شهر

درگذشته، شهرها، برای درامان ماندن و حفظ جان ساکنان از هجوم غارتگران ودشمنان، به حصار، برج، خندق و دروازه قلعه، مجهز می شدند تا بتوانند در مقابل هرگونه حمله ای دفاع خوبی داشته باشند. یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست و هنوز هم آثار برج و باروی آن که متعلق به دوره دیلمیان - اتابکان است، در شهر دیده می شود. این اثر در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۵۲ با شماره ثبت ۹۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بارو شهر

بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام در محله فهادان از بناهای دوره سلجوقی است که گنبد آجری آن در شمار آثار مهم دوره ی خود به شمار می رود. این بنا، بر اساس اسناد تاریخی و شناسنامه ای، قدیمی ترین بنای یزد می باشد و از حیث سبک بنا و نقش و نگار و کتیبه کوفی رنگی، اهمیت خاصی در معماری اسلامی دارد. کتیبه رنگی موجود بر دیوار گچی این بنا حکایت از این دارد که گنبد به دستور دو برادر به نام های ابو یعقوب و ابو مسعود از سرداران حکومت ابو جعفر علاء الدوله از سلسله کاکویان یزد ساخته شده اما هیچ سندی مبنی بر اینکه در چه زمانی نام آن به دوازده امام تغییر یافته، وجود ندارد. بقعه دوازده امام در ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره ۲۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بعغه 12 امام

موزه آب یزد

موزه آب شهر یزد یکی از دیدنی ترین موزه های شهر و یکی از جالب ترین موزه های آب دنیا می باشد که با قرار گیری در نزدیکی میدان امیرچخماق و برپا شدن در خانه ای تاریخی، توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. این موزه در خانه کلاهدوزها قرار دارد که با مساحت ۷۲۰ مترمربع، یکی از شگفت انگیزترین ساختمان های تاریخی یزد می باشد و دارای ۵ سطح یا طبقه است که هر یک به برطرف کردنِ نیازی خاص اختصاص داشته است. در این موزه لوازم مختلف حفر قنات، ابزار و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیای ارزشمند دیگر به چشم می خورد و یکی از بهترین مکان ها برای شناخت تاریخ می باشد.

موزه آب

عمارت بوستان ناجی

بوستان ناجی از زمره باغ های یزد در دوران قاجار می باشد که پس از اهدا به شهرداری به صورت بوستان بازسازی شده است. این بوستان در مسیر قنات نجف آباد قرار دارد و علاوه بر جنبه های تاریخی، امکانات رفاهی مناسبی را جهت بازدید و استراحت به گردشگران ارائه می دهد. عمارتی در میان این بوستان به چشم می خورد که دارای یک تالار با بادگیر، ۲ اتاق و قسمت های مختلف دیگری است. این عمارت و باغ با کاربری مسکونی و از املاک شخصی به نام ناجی بوده که در دوره های مختلف الحاقاتی به آن صورت گرفته است.

عمارت ناجی

عمارت قصر آینه

عمارت قصر آینه، بنایی متعلق به دوره پهلوی است که به موزه آیینه و روشنایی اختصاص یافته است. این عمارت در سال ۱۳۲۰ به عنوان یک مهمانسرای خصوصی ساخته شد و پس از انقلاب و در سال ۱۳۷۷ موزه ای در آن برپا گردید. عمارت قصر آیینه (موزه آیینه و روشنایی) در شهر یزد، خیابان آیت‌الله کاشانی، روبروی پارک هفت تیر واقع شده‌ است. سبک معماری این بنا، سنتی و اروپایی است و اتاق‌هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس را در خود دارد. موزه ای که در این عمارت برپا شده شامل اشیا زیر است: اشیای روشنایی پی سوز شامل: نصبی، آویز، پایه دار، دستی - شمع سوز شامل: نصبی، آویز، پایه دار، دستی - نفت سوزها - گاز سوزها - برق سوزها و مجموعه ی آیینه‌ها

قصر آینه

خانه تهرانی ها

در میان قلب تاریخیِ یزد و در محله فهادان، ساختمانی تاریخی و متعلق به دوره قاجار وجود دارد که در حدود ۲۵۰ سال پیش در اختیار خانواده تهرانی، از تجار قدیم فرش بوده است. زیبایی و بزرگی بنا به حدی است که تا مدتی به عنوان دفتر کنسول گری اقتصادی برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه و آلمان در منطقه مورد استفاده قرار می گرفت و امروز به عنوان یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود. ساختمان این هتل دارای حیاط اصلی، نارنجستان و عمارت کلاه فرنگی، سه بادگیر زیبا، تالار بزرگ، چاه خانه، سرداب زیبا و فعال، هشتی و پشت بامی بزرگ و مشرف به بافت تاریخی یزد است. امروزه این ساختمان به اولین هتل موزه ایران تبدیل شده و در حالیکه به گردشگران خدمات ارائه می دهد محیطی سرشار از گنجینه های تاریخی را نیز پیش روی آنها می گذارد.

خانه تهرانی ها

بازار و حمام خان

مجموعه ی زیبا و قدیمی بازارِ خان و حسینیه و آب انبار و حمام مجاور آن یکی از آثار چشم نواز شهر یزد است که ساخت آن به زمان ناصرالدین شاه باز می گردد. بازارِ خان به عنوان طولانی ترین و عریض ترین بازار شهر یزد شناخته می شود و مصالح به کار رفته در ساخت آن خشت و گل و آجر و گچ می‌باشد. ابن بازار دارای ۲ بخش شمالی - جنوبی به طول ۷۸ متر و شرقی - غربی به طول ۱۸۰ متر است و به ترتیب ۵۳ و ۱۰۰ باب مغازه در آنها به چشم می خورد. مجموعه بازار خان در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۸۵۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. حمام خان نیز جزیی از آن مجموعه می باشد و امروزه به عنوان یک چایخانه سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

حمام خان

خانه ملک التجار

خانه ملک التجار، بنایی تاریخی با زیبایی های خیره کننده است که حدود ۱۲۰ سال قدمت دارد و متعلق به حاجی علی اکبر شیرازی از تجار باسابقه یزد بوده است. وی لقب ملک التجار را از سوی ناصر الدین شاه به دلیل عملکرد مثبتش در حوزه تجارت دریافت کرد و نوادگانش تا چهار نسل بعد از او در همین خانه زندگی می کردند. این خانه از اتاق های متعددی تشکیل شده که هر یک ویژگی خاص خود را دارند. بر دیوار و سقفِ اکثر اتاق ها نقاشی هایی تماشایی به چشم می خورد که اثر هنرمندان شیرازی هستند و طی روایتی، کشیدن آنها ۱۰ سال به طول انجامیده است. از قسمت های مختلف خانه می توان به ورودی زیبا، هشتی شش ضلعی، قسمت زمستانه، تابستانه، بهارخواب، شاه نشین، ستون های چوبی شگفت انگیز، حیاط جالب، بادگیر زیبا، حوض بزرگ و راهروهای زیرزمینی، اتاق آیینه و ... اشاره نمود که در هر کدامشان زیبایی های چشم گیری دیده می شود. امروزه این ساختمان به عنوان مکانی برای اقامت گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد و لقب اولین هتل خشتی جهان را به خود اختصاص داده است.

خانه ملک التجار

میدان مارکار | نقطه وسط ایران

ساعت فردوسی، ساعت عمومی و بزرگی است که در میدان مارکار یزد قرار دارد. مجموعه ی این میدان، دبیرستان مارکار و پرورشگاه مارکار با هزینه یک هندی زرتشتی به نام پشوتن‌جی دوسابایی مارکار ساخته شده و به همین سبب به نام مارکار شهرت دارد. نکته جالب توجه درباره این ساعت این است که از لحاظ مختصات جغرافیایی، درست در وسط ایران قرار دارد. این ساعت یک اثر تاریخی است که با اشعاری از شاعر بومی به نام مرحوم ناصر، تزیین شده و به عنوان بخشی از مجموعه مارکار در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

میدان مارکار

منبع

خدمات:گشت نیم روز و تمام روز

نوع تور :هوایی

بیمه مسافرتی :دارد

قیمت:تماس بگرید

شبکه های اجتماعی ما مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از جدید ترین آفرها و خدمات آگاه باشید.

telegram instagram تویتر aparat facebook