جاذبه های گردشری تفلیس

معرفی اماکن تفریحی و گردشگری تفلیس

تفلیس، بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان است که در کناره رود کر قفقاز قرار دارد و از اطراف نیز با کوهستان هایی احاطه شده است. قدمت این شهر گرجی به قرن پنجم میلادی بر می گردد، زمانی که ابتدا توسط امپراتوری از ایبری ساخته شد و بعدها نیز بین دیگر حاکمان و ملیت های مختلف بارها و بارها دست به دست شد. زمانی تحت سلطه رومیان باستان، زمانی دیگر جزء پهنه وسیع امپراتوری اشکانیان و ساسانیان و در مدتی نیز سلجوقیان بر آن حاکم شدند، بعد دست اعراب و مسلمان ها افتاد و سپس مغول ها به خاک آن وارد شدند. این چرخه طولانی همچنان ادامه داشت تا آن که در قرن نوزدهم، نزدیک ۱۰۰ سال به زیر سلطه جماهیر شوروی رفت. در نهایت در سال ۱۹۱۸ و پس از سال ها، گرجی ها توانستند استقلال خود و شهر تاریخی شان را بازیابند. نگاهی به این تاریخ پر فراز و نشیب شهر تفلیس، ذهن ما را درباره فضای شهری این پایتخت روشن می کند؛ شهری که در خود کلیساها، ساختمان ها و مساجد تاریخی را جای داده و مردمانی را با مذهب ها و فرهنگ های مختلف در آغوش کشیده است. مطمئنا یکی از بخش ها سفر به تفلیس، بازدید و گردش در بافت تاریخی و باستانی شهر است.

قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا، شناخته شده ترین و قدیمی ترین جاذبه پایتخت گرجستان است که در مرکز شهر خودنمایی می کند و آن را با عنوان قلب و روح تفلیس می شناسند. ناریکالا در حال حاضر متشکل از دو بخش محصور است که در میان باغ گیاهشناسی تفلیس و حمام های گوگردی قرار گرفته است. در حیاط پایین قلعه، کلیسای تازه بازسازی شده سنت نیکلاس به چشم می خورد. شاید بد نباشد بدانید که قدمت کلیسای نخستین به قرن سیزدهم میلادی بر می گردد و در اخیرا در طی سال های ۱۹۹۶-۱۹۹۷ بازسازی شده است. قلعه ناریکالا در قرن چهارم میلادی ساخته شد و بعدها در قرن هفتم میلادی توسط خاندان امویه گسترش یافت. سپس هنگامی که مغول ها بر شهر سلطه داشتند، نام این قلعه تاریخی به نارین قلعه (قلعه کوچک) تغییر پیدا کرد و در گذر زمان به شکل ناریکالا درآمد. برای رسیدن به قلعه ناریکالا می توانید با پرداخت ۱ لاری و از درون بوستان رایک، با استفاده از تله کابین خود را به بالای کوه و خود قلعه تاریخی برسانید.

قلعه ناریکالا

حمام های سولفور تفلیس

نام پایتخت گرجستان به زبان گرجی «تبلیس» است که از کلمه «تیبلی» گرجی گرفته شده و در این زبان به معنای گرم است. از آن جا که ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه های کوه تابوری در نزدیکی شهر وجود دارد، این نام را برای شهر باستانی برگزیدند. جالب آن که روزانه ۳ میلیون لیتر آب از دل زمین آن جا می جوشد. حمام های گوگردی تفلیس نیز رابطه تنگاتنگی با این چشمه ها و تاریخ شهر دارند. آب این چشمه ها درصد بالایی از گوگردی و دیگر مواد معدنی را در خود حمل می کند و اغلب درجه ای بین ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد دارد. جالب است بدانید که از آب این چشمه ها سال های سال برای آب درمانی و درمان امراض پوستی و آرتروز استفاده می کردند. البته این تنها کاربرد حمام های گوگردی نبود و این چشمه های آب گرم در طی قرن ها با زندگی روزمره مردم تفلیس، پیوند خورده است. مردم در طی روز و برای استراحت به حمام های گوگردی می رفتند و حتی میهمانی های رسمی شام را نیز در این حمام ها برگزار می کردند. امروزه این حمام های قدیمی همچنان مورد استفاده هستند که همگی در بخش تاریخی تفلیس و اغلب در خیابان آبانو (حمام) قرار دارند. برای تشخیص این ساختمان ها، به دنبال ردیفی از گنبدهای کوچک و در کنار هم باشید. از معروف ترین و قدیمی ترین حمام ها در این بین می توان به حمام قدیمی ارکل (Erekle) و حمام زیبای شرلی (Chreli Abano)، با کاشی کاری آبی رنگ و تزئینات چشمنواز اشاره کرد.

حمام های سولفور تفلیس

کلیسا متخی

کلیسا متخی یکی دیگر از جاذبه های باستانی و معروف تفلیس است که قدمتش به قرن دوازدهم میلادی بر می گردد. این کلیسا که در لبه صخره ایِ رود کر ساخته شده، به نوعی قلعه و اقامتگاه تزارهای گرجی محسوب می شد. در زیر گنبد این صومعه، نخستین شهید گرجی، سنت شوشانیک به خاک سپرده شده است. کلیسای متخی از آن دست ساختمان هاست که در طول گذز زمان بارها و بارها تخریب شد و دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. امروزه اگر از کلیسا متخی بازدید کنید، سازه مربعی، بلند و آجری خواهید دید که در مرکزش مناره ای گرد با سقفی مرتفع قرار گرفته است. در کل از مجموعه باستانی متخی تا به امروز، صومعه، قلعه و معبد آن باقی مانده است. درست در مقابل صومعه متخی، یک بنای یادبود جدید به چشم می خورد که شمایل شاه واختانگ، سازنده شهر تفلیس می باشد.

کلیسا متخی

کلیسا سیونی

یکی دیگر از مشهورترین بناهای تاریخی شهر تفلیس، کلیسای سیونی است که قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد و ساخت و ساز آن در اوایل قرن پنجم میلادی آغاز شد. این بنا نیز در طول تاریخ بارها تخریب و بازسازی شد و چیزی که امروزه شما از آن بنا می بینید، عمدتا متعلق به قرن سیزدهم میلادی است. کلیسا متخی از ارزش ویژه ای برای مردمان گرجستان برخوردار است چرا که معتقدند این کلیسا محلی برای نگهداری صلیب مقدس سنت نینو می باشد. بنا بر افسانه ها، آن صلیب از شاخه های تاک و موهای خود سنت ساخته شده است. این صلیب امروزه درون کلیسا سیونی نگهداری می شود. کلیسا سیونی در مرکز شهر تفلیس و در کناره رود کُر قرار دارد.

کلیسا سیونی

بازار درای بریج

یکی از قدیمی ترین پل های شهر تفلیس، پل درای یا (Dry Bridge) است که بیش از ۱۶۰ سال عمر دارد. به این دلیل نام این پل را این گونه انتخاب کرده اند، که قسمتی از رود کر در بخش پایینی آن خشک شده بود. البته امروزه پل درای تفلیس به سبب روز بازاری که هر روزه بر این پل برگزار می شود، شهرت دارد و گردشگران و شهروندان بسیاری به سراغ آن می روند. روز بازار درای بریج، از آن بازارهای محلی شلوغ و دوست داشتی است که در تمام هفته می توانید به آن مراجعه کنید و ساعت ها شما را مشغول خودش می کند. انواع و اقسام سوغاتی های محلی و دست ساز، انواع جواهرات، ظروف نقره ای، شیشه ای، خنجر و حتی یادگاری هایی از جمهوری شوروی را می توانید در این بازار بیابید. بهترین زمان برای مراجعه به روز بازار درای بریج، آخرهفته هاست. خوب است بدانید که از میدان آزادی تا این بازار راهی نیست و با ۲۰ دقیقه پیاده روی می توانید خود را به این بازار جذاب برسانید.

بازار درای بریج

کلیسا آنچیسخاتی

قدیمی ترین کلیسا در شهر تفلیس، کلیسای آنچیسخاتی است که در قرن ششم میلادی ساخته شده است. یکی از وجوه قابل تمایز این کلیسا با دیگر صومعه های شهر، طراحی و معماری آن است. وقتی وارد کلیسای آنچیسخاتی می شوید، نقاشی های دیواری منحصر به فردی توجه شما را به خودش جلب می کند که قدمت برخی به ۴۰۰ سال پیش بر می گردد. این کلیسا نیز در بخش تاریخی تفلیس و در نزدیکی رود کُر واقع شده است.

کلیسا آنچیسخاتی

مسجد جامع تفلیس

مسجد جامع تفلیس

پانتئون متاتسمیندا

پانتئون متاتسمیندا، آرامگاهی است که بسیاری از افراد سرشناس و مشهور گرجی چون نویسندگان، هنرمندان، محققان و قهرمانان ملی گرجستان را در خود جای داده است. بدن نخستین فرد سرشناسی که در این مکان آرام گرفت، الکساندر گریبایدوف، نویسنده، هنرمند و آهنگساز مشهور روسی بود که بعدها همسر شاهدختش نینو چاوچاوادزه نیز در کنارش و در همین مکان، به خاک سپرده شد. از آن جا که این آرامگاه در حیاط کلیسای سنت دیوید، بر روی دامنه های کوه متاتسمیندا و پایین تر از شهربازی متاتسمیندا قرار گرفته است؛ بنابراین می توانید در یک روز تفریحی خود، همزمان از چند جاذبه تاریخی تفلیس دیدن کنید.

پانتئون متاتسمیندا

اپرا دولتی تفلیس

قدمت اپرای زیبا و باشکوه تفلیس به بیش از ۱۶۰ سال می رسد. بر طبق شواهد و قرائن، به نظر می رسد ایده ساخت چنین خانه اپرایی به جهت ساکت کردن ناآرامی های گرجستان در سال ۱۸۳۲ و همچنین اعتبار بخشی به سیاست های فرهنگی امپراتوری روسیه در برابر طبقه اشرافی و سرکش گرجستان بوده است. با این همه، این اپرا به قدری زیبا ساخته شده است که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرد. از آن جمله، نوسینده مشهور فرانسوی، الکساندر دوما بود که پس از بازدید از تفلیس، در کتاب «قفقاز» خود این گونه از خانه اپرا می نویسد: هیچ گاه سالن اپرایی مجلل تر و زیباتر از خانه اپرای تفلیس در کل زندگی ام ندیده ام. این سالن اپرای زیبا دو بار دو طول تاریخ دچار آتش سوزی شد و در نهایت آخرین بار پس از ۶ سال بازسازی، در سال ۲۰۱۶ به روی عموم مردم گشایش یافت.

اپرا دولتی تفلیس

بافت تاریخی شهر

درست در پایین قلعه ناریکالا، شهر قدیمی و تاریخی تفلیس به چشم می خورد که با پا گذاشتن به درون آن گویی تاریخ را در برابر چشمانتان ورق می زنید. خیابان های باریک و پیچ در پیچ که با خانه هایی قدیمی و آجری و بالکن های چوبی شان احاطه شده اند. اگر از در خانه ای بگذرید، وارد حیاطی تاریخی می شوید و پیچ های دوست داشتنی درخت تاک در برابرتان ظاهر می شود. در میان بافت قدیمی شهر که به گشت و گذار بپردازید، ترکیبی از چند سبک را خواهید دید. سبک کوچه ها و خیابان هایی تنگ و باریکی که به سبک آسیایی و عربی ساخته شده اند و خانه هایی که بوی و رنگ معماری اروپایی را دارند و اثری از هنر کلاسیک روسی نیز به چشم می خورد. بخش شمالی شهر تاریخی، محله آبانوتوبانی قرار دارد که به سبب حمام های گوگردی اش، میدان تاریخی و رستوران هاش شهرت دارد. یکی از مهم ترین و جالب توجه ترین خیابان های بافت تاریخی، خیابان کوته آبخازی است که میدان تاریخی را به میدان آزادی شهر متصل می کند. در بخش شمال شرقی بافت تاریخی، کافه هایی دوست داشتنی خواهید دید و در بخش غربی، فضایی جذاب برای گشت و گذار و عکاسی وجود دارد.

بافت تاریخی شهر

منبع

خدمات:گشت شهری، ترانسفر، راهنما

نوع تور :هوایی

بیمه مسافرتی :دارد

ویزا:دارد

قیمت:تماس بگرید

شبکه های اجتماعی ما مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از جدید ترین آفرها و خدمات آگاه باشید.

telegram instagram تویتر aparat facebook